Brak kontaktu ze znajomymi, rodziną, kolegami, strach przed zakażeniem – to wszystko negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Dzieci, na które został nałożony reżim edukacji zdalnej nie zawsze radzą sobie z obowiązkami.

Kwarantanna w jakiej się znaleźliśmy ma często negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Jesteśmy istotami społecznymi, a zostaliśmy zmuszeni w ostatnim czasie do zachowania dystansu społecznego. Pracujemy sami w domach, dzieci i rodzice obarczeni są pracami domowymi, nie możemy spotkać się ze znajomymi, z bliskimi. Nie każdy potrafi poradzić sobie z nową rzeczywistością. Nie każdy umie stawić temu czoła.
Jeżeli:

• czujesz zdołowanie lub lęk. Nie chcesz wstać z łóżka bo nie widzisz w tym żadnego celu
  • masz nagłe zmiany nastroju skutkujące kłótniami z rodziną, partnerem lub przyjaciółmi
  • masz kłopoty ze snem lub bóle brzucha,
  • chcesz sięgnąć po alkohol lub dodatkowe porcje jedzenia,
  • czujesz roztrzęsienie,
  • masz problemy z koncentracją,
  • nie kontrolujesz emocji,

zgłoś się po fachową pomoc do specjalisty psychologa, skorzystaj też z telefonów, które podajemy powyżej.

Nowa rzeczywistość ma też niebagatelny wpływ na kontakty z najbliższymi. Często jesteśmy zamknięci w czterech ścianach z bliskimi, od których nie możemy odetchnąć. Musimy wspólnie poradzić sobie z obowiązkami jakie narzuca np. szkoła. Niestety to wspólne odbywanie kwarantanny, podobnie jak wszystkie inne katastrofy, które spotykają społeczność, wywołuje strach i niepokój, a także wiąże się z trudnościami ekonomicznymi dla wielu rodzin. Z kolei nagromadzona frustracja przeradza się często w przemoc domową. Osoby, które już doświadczyły przemocy domowej znalazły się teraz w niezwykle trudnej sytuacji. W obecnych warunkach wzrosło zagrożenie ich życia i zdrowia.

Jeżeli:

• czujesz, że znacznie pogorszyły się twoje relacje z bliskimi – skorzystaj z telefonu zaufania,
  • jesteś narażony na wybuchy agresji ze strony kogoś bliskiego,
  • doświadczasz przemocy w rodzinie – w jakiejkolwiek jej formie: psychicznej, fizycznej, seksualnej, czy ekonomicznej

skorzystaj też z telefonów, które podajemy powyżej.

Ponadto jeżeli masz podejrzenie, że w jakimś domu, w jakiejś rodzinie dzieje się coś niedobrego powinieneś powiadomić policję, dzwoniąc na numer 112

Również Rzecznik Praw Pacjenta przygotował listę telefonów do organizacji, które m.in. oferują pomoc psychologiczna dla osób w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem koronawirusa.

Wszystkie osoby potrzebujące wsparcia związanego z obecną sytuacją epidemiologiczną mogą zadzwonić pod numery telefonów, które zamieszczono na stronie RPP: https://www.gov.pl/web/rpp/koronawirus-wsparcie-dla-osob-w-kryzysie-zwiazanym-z-kwarantanna-lub-leczeniem.

Znajdziecie tam numery do Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, gabinetów psychologicznych, fundacji, organizacji i wolontariuszy, którzy oferują swoją pomoc, zarówno jeśli chodzi o wsparcie psychologiczne jak i te związane ze zrobieniem zakupów czy wyprowadzeniem psa.