Nagroda jest przyznawana corocznie nauczycielom uczącym w duchu tolerancji, otwartości i równości. Pan Mirosław angażuje się w przywracanie pamięci o Żydach lelowskich i szczekocińskich. Organizuje m.in. Szczekociński Festiwal Kultury Żydowskiej „Yahad-Razem” oraz projekty edukacyjno-artystyczne związane z tematyką wielokulturowości i tolerancji.

Do konkursu zgłaszane są osoby angażujące młodzież do różnorodnych działań w duchu przesłania Ireny Sendlerowej. Pomysłodawczynią konkursu jest Elżbieta Ficowska, która jako niemowlę została uratowana przez Irenę Sendlerową. Nagroda jest przyznawana od 2006 roku i wynosi 15 tys. zł. Corocznie przyznaje ją Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Dzieci Holokaustu.

Kapituła wyróżniła także: Małgorzatę Andrychowicz z Grójca, Barbarę Bierówkę z Krakowa, Pawła Domzalskiego z Bolesławca, Przemysława Fabjańskiego z Chorzowa, Marzannę Gądek-Radwanowską z Kędzierzyna-Koźla, Hannę Jastrzębską-Gzellę z Łodzi, Marcina Kostyrę z Warszawy, Annę Rajewską z Warszawy, Joannę Roszak z Poznania, Małgorzatę Siewkowską z Poznania oraz Natalię Zarańską z Lęborka.

Marta Mandżak-Matusek